Lazerle Varis Ameliyatı Nedir? Sonrası, İyileşme Süresi ve Fiyatları? Antalya

Prof. Dr. Hüseyin OKUTAN

Lazerle Varis Ameliyatı Nedir? Antalya

Lazerle varis ameliyatı, kapalı ameliyat yöntemi ile yapılan varis tedavisi seçeneklerinden biridir. Lazerle varis tedavisi, lazer uygulaması ile varisli damara ısı verilmesi işlemine denir. Lazer sayesinde damarın büzüşerek kapanması sağlanır. Açık ameliyat olmadığı için hastaya bakan yönü ile oldukça konforludur. Lazer, birçok avantajı nedeni ile varis hastalığının tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Lazerle Varis Ameliyatı Nedir? Sonrası? İyileşme Süresi Fiyatları? Antalya Muratpaşa

Bu yöntem dışında köpükle varis tedavisi, skleroterapi ile varis tedavisi ve radyofrekans varis tedavisi seçenekleri de mevcuttur. Siz de açık varis ameliyatı veya bahsettiğimiz ameliyatsız yöntemlerle birlikte lazerle varis ameliyatı için Antalya’da bulunan Prof.Dr. Hüseyin Okutan Kliniği ile iletişim kurabilirsiniz.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle varis tedavisi; varisli damarın, içerisine iğne ile gönderilen lazer kateteri ile yakılmasıyla yapılır. Gönderilen lazer ile damar kendi içine yapışır ve kapanır. Böylece kan dolaşımı varisli damardan değil sağlıklı damar üzerinden devam eder. Kısa sürede ise varis belirtileri ortadan kalkar.

Lazerle Varis Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Nedir?

Lazerle varis ameliyatı sonrası iyileşme süresi 1 hafta kadardır. Lazerle varis ameliyatı sonrası kişiler kısa süre içerisinde ayağa kalkabilir, günlük hayatlarına ve işlerine devam edebilirler. Yapılan işlem cerrahi bir operasyon olmadığı için uzun bir iyileşme sürecine gerek olmaz. Lokal olarak yapılan anestezinin etkilerinin geçmesi sonrası kişi hemen yürümeye başlayabilir.

Lazerle Varis Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazerle varis ameliyatı sonrası, damarların kapanması için ameliyat sonrası ilk 24 saat ve devamında da sadece gündüzler olmak üzere 1 ay boyunca varis çorabı kullanılmalıdır. Tedavi nedeniyle bölgede oluşabilecek gerginleşme durumu geçene kadar ağır sporlar yapılmamalıdır, ağır kaldırılmamalıdır ve ayakta uzun süre kalınmamalıdır. Bir süreliğine araba kullanılması önerilmez. Ameliyattan 1 gün sonra banyo yapılabilir.

Lazerle Varis Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Lazerle varis ameliyatı, varislerin görünümünün azaltılması, komplikasyonların önlenmesi ve semptomların hafifletilmesi için yapılır. Hafif ve orta düzeyde varisleri olan hastalara ameliyat bir seçenek olarak sunulur. Sağlık durumu iyi ise, hamilelik söz konusu değilse uygulanabilir. Hastanın çok zayıf veya çok kilolu olması ise bu yöntemin uygulanmasında önemli bir faktördür. Ayrıca hastayı muayene ettikten sonra, doktor hastanın damar haritasını elde eder. Doktor hastanın damar haritasını inceler, bu yöntem ile birlikte ameliyattan sonuç alıp alamayacağını ve ameliyatın uygun olup olmayacağını değerlendirir. Dolayısıyla lazerle varis tedavisinin kimler için uygun olduğuna kalp ve damar cerrahi uzmanının muayenesi sonrası karar verilir.

Lazerle Varis Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Lazerle varis ameliyatı sonrasında herhangi bir ağrı veya sızı yaşanmaz. Ameliyattan hemen sonra anestezi ve etkilerinin geçmesiyle birlikte kişi, ağrı ve sızı yaşamadan günlük yaşamına dönebilmektedir.

Lazerle Varis Tedavisinin Riski Var mı?

Lazerle varis tedavisinin de diğer işlem ve operasyonlarda olduğu gibi riskleri vardır. Fakat bu riskler çok azdır ve nadir görülür. Aşağıdaki gibi riskler bu tedavide bulunabilir:

  • Enfeksiyon: Enfeksiyon görülebilir. Enfeksiyonun görülmesi varis ameliyatına kıyasla çok azdır.
  • Morarma: Morarma riski tedavi sonrası tedavinin uygulandığı bölgede geçici bir şekilde oluşabilir.
  • Ağrı: Ağrı riski vardır. Tedavi sırasında kullanılan anestezi yardımıyla bu acı veya ağrı önlenir.
  • Damar Çevresi Kızarıklığı ve Şişmesi: Tedavinin uygulandığı bölgede bu gibi risklerin görülme ihtimali vardır.
  • Cilt Renginde Değişiklik: Tedavi bölgesindeki damarın üzerinde cildin rengi değişebilir.

Lazerle Varis Tedavisi Fiyatları Antalya

Lazerle varis tedavisi fiyatları için Antalya’da bulunan Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Hüseyin Okutan tarafından damar haritasının çıkarılması ve değerlendirme yapılması gerekir. Varis hastalığının derecesi, varisli damarın boyu gibi kriterler lazerle varis tedavisinin ücretlerinin şekillenmesinde etkilidir. Detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.