Antalya’da Skleroterapi ile Varis Tedavisi, Fiyatları, Öncesi ve Sonrası

Prof. Dr. Hüseyin OKUTAN

Skleroterapi, Antalya’da Prof. Dr. Hüseyin Okutan Kliniğinde varis tedavisi alanında çok sık kullanılan bir yöntemdir. Hastaların büyük bir çoğunluğunda varis hastalığı, bacaklarındaki damarların genişlemesi ve şişmesi ile ortaya çıkar. Varis hastalığının bu seyri hastaların hemen hemen hepsinde başta estetik sorunlara yol açar. Estetik görünüm dışında ağrı, kaşıntı veya başka rahatsızlıkların görüldüğü de olmaktadır.

Varis tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız farklı yöntemler kullanılabilir. Skleroterapi ile varis tedavisi de ameliyatsız yöntemler arasında tercih edilen etkili bir yöntemdir. Ameliyatsız yöntemler arasında Lazerle varis tedavisi (Lezer ablasyonu), Köpükle varis tedavisi ve Radyofrekans varis tedavisi (Radyofrekans ablasyonu) gibi yöntemlerde bulunmaktadır.

Antalya’da Skleroterapi ile Varis Tedavisi, Fiyatları, Öncesi ve Sonrası

Skleroterapi ile Varis Tedavisi Nedir?

Skleroterapi, özel olarak hazırlanmış olan bir çözeltinin varisli damarlara enjeksiyon yöntemi ile verilmesi şeklinde gerçekleşen bir tedavidir. Bu yöntemde dokulara minimum düzeyde müdahale ile gerçekleşen cerrahi olmayan bir yöntemdir. Varisli damara enjekte edilen çözelti, damarın iç yüzeyine etki ederek damarın kapanmasını sağlar. Kapanan damarda kan akışı durmuş olur ve bu damar zama içerisinde vücut tarafından emilir. Varisli damar görünümü ortadan kalkar, ağrı ve şişlik gibi diğer belirtiler de iyileşir.

Skleroterapi ile varis tedavisi, sağlıklı bir şekilde çalışmayan damarların kan akışını düzenleyememe sorununu ortadan kaldırır. Bu tedavi ile hastalar, vücutlarındaki estetik görünümden kaynaklanan kaygılardan, renk değişimi, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetlerden kurtulmuş olur.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skleroterapi ile varis tedavisi yönteminin uygulaması şu şekilde gerçekleşmektedir?

 • Muayene ve Genel Sağlık Kontrolü: Kliniğe gelen hastaların ilk olarak varis hastalığına yönelik şikayetleri dinlenir ve muayenesi yapılır. Hastanın skleroterapi ile varis tedavisitedavisine uygun olup olmadığı ve hangi damarların tedavi edilmesi gerektiği değerlendirilir. Gerekli görünürse ultrason gibi görüntüleme tekniklerinde yararlanılabilir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu, varsa devam eden başka tedavileri ve kullandığı ilaçlar hakkında bilgi alınır.
 • İşlem Yapılacak Bölgenin Hazırlanması: Skleroterapi ile varis tedavisinin uygulanacağı bölge hazırlanır ve steril hale getirilir.
 • Enjeksiyon İşlemi: Skleroterapi, hazırlanmış olan çözelti özel iğneler vasıtasıyla varisli damara enjekte edilir. Damara verilen sıvı damar iç yüzeyinde etkili olur ve damarın kapanmasını sağlar.
 • Varis Çorabı veya Sıkılaştırma Giysisi kullanımı: Skleroterapitedavisi sonrası doktorunuz önermişse varis çorabı veya varisli başka bölgeler için tasarlanmış olan özel giysiler giymenizi önerebilir. Bu sıkılaştırma giysileri ve varis çorabı, tedavi sonrası iyileşmeye yardımcı olur.
 • İyileşme Süreci: Skleroterapi ile varis tedavisi sonrası hastalar günlük yaşamlarına hemen dönebilirler. Tedaviden sonra bir kaç hafta içerisinde iyileşme görülür. Hastalar bu süreçte aşırı hareket etmekten ve ağır egzersizlerden kaçınmalıdır.
 • Ek Seans İhtiyacı: Varis tedavisinde kullanılan skleroterapi yönteminde varisli büyük damarlarda ek seans ihtiyacı olabilir. Doktorunuzun tedavi planına uyarak ek seanslara mutlaka katılmalısınız.

Skleroterapi Kimler İçin Uygundur?

Varis tedavisinde skleroterapi her hasta için uygun olmayabilir. Skleroterapi küçük ve ince varisli damarlar için daha uygun bir tedavidir. Ancak kalp damar cerrahisi uzmanının değerlendirmesi sonucu bu tedaviye başlayabilirsiniz. Hamilelik veya ciddi metabolik hastalıkları olnalar içinse bu tedavi yöntemi uygun olmayabilir.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Demir desteği alan hastalar mutlaka kullandıkları ilaca ara vermeli.
 • Östrojen gibi hormon ilaçlarını kullanan hastalar bu ilaçları tedavi öncesi bırakmalı ve tedavi sırasında da kullanmamalı.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Skleroterapiuygulaması yapılan bölgeler güneş ışınlarına maruz kalmamalı.
 • Skleroterapitedavisinden sonra uygun ölçü ve basınçta varis çorabı düzenli bir şekilde kullanılmalı.

Skleroterapi ile Varis Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Cerrahi olmayan bir tedavidir.
 • Uygulama süresi çok kısadır.
 • Genellikle uygulama esnasında ve sonrasındaki rahatsızlık oranı düşüktür.
 • Hıslı iyileşme sağlar.
 • Estetik görünümü ve varis belirtilerini iyileştirir.

Skleroterapi ile Varis Tedavisinin Dezavantajı/Riski Var mı?

Skleroterapi ile varis tedavisinin önemli bir dezavantajı veya riski yoktur. Bununla birlikte birden fazla seans ihtiyacı olan vakalar olabilir. Tedavi sonrasında geçici şilik veya morarma olabilir. Büyük damarlarda etki şansı düşüktür. Etikili bir tedavi olan skleroterapi ile varis tedavisi, her hastaya özel olarak planlanmalıdır. Kalp damar cerrahisi uzmanı doktorlarına danışmadan bu tedavi uygulanmamalıdır.

Skleroterapi Fiyatları Antalya (Skleroterapi ile Varis Tedavisi Fiyatları)

Skleroterapi fiyatları, Antalya’da kalp ve damar cerrahisi kliniğinin lokasyonuna, varis olan damarın boyut ve kalınlığına göre değişmektedir. Ayrıca varisli damarın durumuna göre ek seans planlaması da skleroterapi ile varis tedavisi fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Skleroterapi fiyatları ve daha detaylı bilgi için Antalya’da bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan Kliniği ile iletişim kurabilirsiniz.