Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır? Zorlukları Var mı? Riskleri Nelerdir? Fiyatları? Antalya

Prof. Dr. Hüseyin OKUTAN

Varis Ameliyatı Nedir?

Varis ameliyatı, varisli damarların çıkarıldığı bir açık cerrahi operasyondur. Bu ameliyat, varis hastalığı olan damarların küçük bir kesi ile açılan alandan dışarı çıkarılma işlemini içerir. Bu ameliyat, ağzımızdaki çürük dişlerin tedavi edilemediği durumlarda çekilmesine benzer. Aynı şekilde varisli damarlar da skleroterapi, köpükle varis tedavisi veya radyofrekans varis tedavisi gibi başka tedavilerin uygulanamadığı durumlarda tercih edilir. Günümüzde bu bahsettiğimiz yöntemlerle çoğu vakada kolaylıkla varis tedavisi yapılabilmektedir. Varis ameliyatında varisli damar tamamen çekilerek dışarı çıkarılır.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır-Zor mu-Riskleri-Fiyatı? Antalya. Bacakta Ağrı olurmu?

Varis hastalıkları modern yaşamın da etkisi ile çok sık karşılaşılan damar hastalıklarındandır. Varis belirtilerinin en sık görüldüğü bölge bacaklardır. Kirli kanın kalbe taşınmasını sağlayan toplar damarların yer çekiminin de etkisi ile bacaklarda görev yapamaz hale gelmesidir. İleri seviyedeki varis vakalarında Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı tarafından varis ameliyatına karar verilebilmektedir.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varis ameliyatı uygulamalarında genellikle Stripping Venektomi tekniği kullanılır. Bu ameliyat vakaya göre değişmekle beraber 1 ila 2 saat kadar sürer. Varis ameliyatlarında hasta öncelikle genel anestezi kullanılarak uyutulur. Anesteziden sonra, cerrahın uygun gördüğü şekilde ayak bileği veya kasıktan küçük kesiler açılır. Kesi açılan yerden stripper teli kullanılarak varisli damarı içerisinde ilerlenir. Daha sonra varisli damar, stripper teli vasıtası ile dışarı çıkarılır.

Varis Ameliyatının Zor mudur?

Varis ameliyatı, zor bir cerrahi operasyon değildir. Kısaca bahsettiğimiz varis ameliyatının zorluğu konusu hastalarımız tarafından çok merak edilmektedir. Varis ameliyatı hastalarda endişeye sebebiyet verse de ileri varis vakalarında başak tedavi seçeneği kalmamışsa hastalığın hayati risklerine karşı başvurulan etkili bir yöntemdir. Gelişen teknoloji ve ameliyat teknikleri sayesinde varis ameliyatı günümüzde zor değildir. Hatta eskiye nazaran damar içine çok daha küçük kesiler ile girilebilmekte ve dikişe dahi ihtiyaç duyulmayan vakalar olmaktadır. Varis ameliyatı ile birlikte skleroterepi uygulaması çok iyi neticeler almamızı sağlamaktadır.

Varis Ameliyatının Riskleri Var mı?

Varis ameliyatı diğer bütün cerrahi operasyonlarda olduğu kadar olası risklere sahiptir. Bu riskler teorik olarak gerçekleşmesi muhtemel komplikasyonlardan oluşur. Bunlar, anesteziye bağlı alerji, enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlardır.

Varis Ameliyatı Nasıl Olur?

Varis ameliyatı, genel anestezi altında stripper teli kullanılarak steril ameliyathane ortamında olur. Ameliyatın oluş şekli şöyledir; ameliyata başlamadan önce hastaya uygun anestezi verilir, operasyon bölgesi uyuştuktan sonra küçük bir kesi ile stripper teli vasıtasıyla varisli damara girilir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı damar içerisinde ilerleyerek varisli bölgenin tamamını özel stripper teli ile toparlayarak dışarı çıkarır.

Varis ameliyatının oluş şekli hastaların bu ameliyattan çekinmesine neden olabilir ancak bu ameliyat anestezi altında ve uzman bir cerrah tarafından yapılırsa ameliyattan endişe duymaya gerek yoktur. Ayrıca yazımızın başında da belirttiğimiz gibi artık açık varis ameliyatlarından önce ameliyatsız varis tedavilerine öncelik veriyoruz.

Varis Ameliyatı Sonrası Bacakta Ağrı Olur mu?

Varis ameliyatı sonrası bacakta ağrı olur. Ameliyat sonrası ağrı olması normal bir durumdur. Varis ameliyatından sonra iyileşme sürecinde oluşan ağrılar bir iki hafta kadar sürebilir. Ağrı kesicilerle bu durum kontrol altına alınabilir. Doktorumuzun tavsiyesi ile kullanılacak varis çorabı da ağrının azaltılmasında etkilidir. Doktorumuzun belirttiği varis ameliyatı sonrası uyulması gereken kurallar çerçevesinde hareket edildiğinde bacak ağrıları hızlı bir şekilde iyileşecektir.

Varis Ameliyatı Fiyatları Antalya

Varis ameliyatı fiyatları Antalya’da kliniğin lokasyonu, cerrahın deneyimi, varisli damarların durumu, hastanın genel sağlığı ve varis cerrahisinde kullanılacak yöntem gibi birçok faktöre bağlı olarak belirlenir. Antalya’da varis ameliyatı olmayı düşünüyorsanız Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin OKUTAN Kliniği ile iletişim kurarak fiyatlar konusunda daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.