Varise Ne İyi Gelir? Evde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. Hüseyin OKUTAN

Varise Ne İyi Gelir? Evde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır? Bacaklardaki Varise Ne İyi Gelir?

Varis, en çok bacaklar ve ayak damarlarında görülen deformasyonlardır. Varisin neden olduğu şekil bozuklukları ve rahatsızlıklara ne iyi gelir veya evde varis tedavisi nasıl yapılır diye merak edenlerdenseniz bu blog tam size göre.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis, daha çok bacaklarda kıvrımlı ve genişlemiş damarlar olarak karşımıza çıkan görsel açıdan rahatsız eden ve ağrılı bir hastalıktır. Venöz damarlardaki kapakçıkların bozulması sonrası ortaya çıkan bacaklardaki varisler en çok estetik açıdan rahatsız edici olur. Peki varislere ne iyi gelir? Şimdi bu konu ile ilgili tavsiyelerimize geçelim.

 • Uzun süre ayakta kalacak olanların aralıklarla oturması, ayaklarını uzatması ve kalp seviyesinin üzerinde tutması iyi gelir. Kan dolaşımının kolaylaştırılması şişliği azaltır.
 • Varis hastalarının günlük yaşamlarına egzersiz zamanı eklemeleri çok faydalıdır. Kalp ve damar sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapılmalı. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme veya yüzme gibi etkinlikler mevsime ve sağlık durumuna göre spor programına eklenebilir.
 • Günlük hayatın düzenli olması, dengeli beslenme ve gece uykusunun alınması faydalıdır.
 • Kilo kontrolü varis hastalığının ilerlemesini yavaşlatır ve şikayetlerin azalması sağlar.
 • Duş alırken su sıcaklığını düşük tutmak, sauna ve hamamlardan uzak durmak.
 • Ayakta kalma sürelerine dikkat edilmeli, uzun süre ayakta kalınmamalı.
 • Ayakta kalma süreniz uzun olacaksa varis çorabı giyilmeli.
 • Varise iyi gelecek bu tavsiyelerin yanında düzenli olarak kalp damar cerrahının kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Varise İyi Gelen Doğal Yöntemler

Varise iyi gelen doğal yöntemler ve kullanım şekilleri şunlardır:

 • At Kestanesi: At kestanesi özü ve kremi varisli bölgeye masaj yaparak uygulanabilir. At kestanesi özü, kan akışını hızlandırabilir. Krem formu kullanılarak damarların sıkılaşması sağlanabilir. Bu ürünün cilt üzerinde olumsuz etkilerini önlemek için dikkatli kullanılması gerekir.
 • Aloe vera Jeli: Aloe vera jeli cilt üzerinde rahatlatıcı ve şişliği azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Sarımsak: Kan dolaşımını artırıcı etkisi ile sarımsak varisli bölgelerin rahatlatılmasında faydalıdır. Sarımsak doğrudan tüketilerek kullanılabilr.
 • Elma Sirkesi: Antienflamatuar ve antioksidan etkisi ile elma sirkesi varis kaynaklı ağrıları hafifletebilir. Hafif masaj yapılarak varisli bölgeye elma sirkesi sürülebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki bahsedilen yöntemler rahatlama sağlasa da kesin bir varis tedavisi sunmaz. Varis tedavisi, varis ameliyatı, skleroterapi ile varis tedavisi, köpükle varis tedavisi ve ile yapılabilir. Destekleyici olarak da varis çorabı kullanılır. Bu nedenle kesin bir varis tedavisi için uzman doktor desteği alınmalıdır.

Evde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde varis tedavisi, ev konforunda rahatlatıcı bazı uygulamaları içerse de bu şekilde kesin bir tedavi mümkün değildir. Varis, estetik sorunlar ve ağrılı süreçlerin olması nedeni ile herkesin çabucak kurtulmaya çalıştığı bir hastalıktır. Tıbbi yardımın yanında evde varis tedavisi ile ilgili tavsiyelerle rahatlama sağlanabilir.

Evde Varis Tedavisi Tavsiyeleri

Evde varis belirtilerini ve şikayetlerini hafifletmeye yönelik şu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

 • Bacaklarınızı Yüksekte Tutun: Evde bacaklarınızı yüksekte tutmak venöz damarlarda tam işlev görmeyen kapakçıkları rahatlatır ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Dinlenirken bir yastık yardımı ile ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde tutun.
 • Varis Çorabı Kullanın: Bacaklarda kompres sağlayan varis çorapları kan dolaşımına yardımcı olur. Önemli olan doktorumuzun tavsiyesi doğrultusunda uygun sıkılıkta bir varis çorabı tercih edilmelidir.
 • Soğuk Kompres Yapın: Havluya sarılmış torbaları ile basit bir şekilde varisli bölgelere kompres yapabilirsiniz.
 • Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edin: Lif açısından zengin besinler tüketin. Bu sayede sindirim sistemi sağlıklı çalışır ve kabızlık olmaz.
 • Tuz Tüketimini Azaltın: Tuz, ödem artırıcı etkisi sebebi ile varisler için uygun değildir. Varis şişliklerini engellemek için tuz tüketimini azaltmalısınız.
 • Hayatınıza Hareket Katın: Evde uzun süre hareketsiz kalmayın. Egzersiz yapın ve sadece yürüyerek de olsa hayatınıza hareket katın.
 • Kilo Almaktan Sakının: Kilo almamak veya kilolu iseniz vermek için önlem alın. İdeal kilonuzu koruyun.
 • Stresten Uzak Durun: Evde ve iş hayatınızda stresten uzak bir yaşam sürün.

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz varise ne iyi gelir ve varise iyi gelen doğal yöntemler başlıkları altındaki tavsiyeleri de uygulayabilirsiniz. Varis nedenleri ile ilgili blog yazımızdan da istifade ederek bu yönde gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin OKUTAN Kliniğinde ameliyatlı ve ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile varis hastalarının sorunlarına kalıcı çözümler sunuyoruz. Siz de varis tedavisi konusunda daha detaylı bilgi almak ve tedavi olmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.