Avokadonun Kalbe Faydaları Nelerdir? Avokado Kalbe İyi Gelir mi? Avakado Nasıl Tüketilir?

PROF. DR. HÜSEYİN OKUTAN

Kalp Dostu Besleneme - Avakado, Antalya

Avokado

Avokado ismini Aztek uygarlığından alan bir meyvedir. Aztekler Avakadonun üç değişik türünden Meksika'da yetişenine, erkek yumurtalığı anlamına gelen. “Ahuacatl” demişler. Bu en seksi meyve olarak da nitelendirilmesine neden olmuş. Adı yüzyıllar boyunca değişerek, günümüze avokado olarak gelmiştir. Güçlü bir afrodizyak olarak bilinmektedir.

Olgunlaştığında yumuşak lezzetli, sertken acı olan meyvenin besin değeri yüksektir. Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler. Kalp ve damar hastalarının korkmadan tüketeceği Avokado, vücutta toksik maddelere neden olan, yaşlılığa yol açan zararlı madde içermez.

Avokadonun Kalp Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Avokado; içinde bulunan sağlıklı yağlar, lifler, vitamin ve mineraller sayesinde felç, inme, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi önemli kalp rahatsızlıklarına sahip insanlar için faydalı bir besin kaynağı olarak önerilir. Avokadonun kalbe olan faydaları daha detaylı olarak da ele alınabilir:

 • Kolesterolü Azaltmaya Yardımcı Olur: Avokadodaki tekli doymamış yağlar kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu, kalp krizi ve felç gibi kalp rahatsızlıklarının yaşanma ihtimalini düşürebilir.
 • Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcıdır: Avokadoda da bulunan potasyum minerali kan basıncının azalmasına yardımcı olan temel ve önemli bir mineraldir.
 • Pıhtılaşmayı Azaltmaya Katkı Sağlar: Vitamin ve mineral deposu olan avokado da e vitamini de bulunmaktadır. E vitamini kanın pıhtılaşmasını ve pıhtı atmasını önlemeye yardımcı olur. Bu kalp krizi ve felç gibi sorunların azalmasına yardım eder.
 • Antiinflamatuar Etki Gösterir: Avokadoda bulunan antioksidanlar sayesinde antiinflamatuar etki gösterir. Bu; iltihabı, ödemi ve inflamasyon sonucunda oluşan ağrı ve morlukları gidermeye yardım eder.

Yüksek miktar avokado tüketiminin düşük kan kolestrol seviyesini sağlayabileceği ön araştırmalarda tespit edilmiştir. İçerdiği E ve C vitaminlerinin yanı sıra protein ve sağlıklı yağları da bize sunarken avokadonun içinde doğal olarak bulunan E vitamininin cildi yaşlanmaya karşı güneş ışınlarından, dumandan ve kirli havadan doğal olarak koruma özellikleri bulunmaktadır.

Avokado Yağının Kalbe Faydaları Nelerdir?

Avokado yağı avokadonun çekirdeğinden elde edilir. Avokado çekirdekleri çıkarıldıktan sonra soğuk pres yöntemiyle sıkılır ve ya bu şekilde elde edilmiş olur. Avokado yağı temelde avokado ile aynı faydalara sahiptir. Ancak avokado yağı avokadoya göre daha yoğundur ve tüketim açısından farklı yöntemler sağlamaktadır.

Avokado Besin Değerleri

Avokado'nun kalorinin %75′i yağlardan gelir bunların çoğu tekli doymamış yağlardır. 100 gr’lık değerler baz alındığında, avokadolar muza göre %35 daha fazla potasyum içerir (avokadoda 485 mg - muzda 358 mg). B vitamini aynı şekilde E vitamini ve K vitamini yönünden zengindir. Avokado %75 çözünmez ve %25 çözülebilir lif içerir.

Avokado sağlıklı ve faydalı olmasıyla birlikte içinde bulunan yağ onun kalori miktarını artırmaktadır. Bu sayede avokado aynı zamanda da bir enerji deposudur. Taze, pişirilmemiş bir avokadonun yenilebilen her 100 gramında ;

 • 160kcal enerji
 • 2 gram protein
 • 7 gram yağ
 • 53 gram karbonhidrat
 • 7 gram lif
 • 257mg B6 vitamini
 • 10mg C vitamini
 • 12mg kalsiyum
 • 55mg demir
 • 29mg magnezyum
 • 29mg fosfor
 • 485mg potasyum
 • 64mg çinko bulunur.

Avokado Nasıl Tüketilir, Nasıl Yenir?

Avokado çok baskın olmayan hafif bir tada sahiptir ve genellikle başka gıdalarla birlikte kullanılır. Avokado gerek dilimlenerek gerek ekmeğe sürülerek gerekse kendisi veya yağı salatalarda kullanılarak tüketilebilir. Avokado ile sandviçler ve içecekler hazırlanabilir.

Avokado çok çeşitli şekillerde yenebilen bir meyvedir. Salatası, kanepe türleri, makarna sosu, ve Meksika mutfağına özgü bir Guakamole mezesi halinde yenebilir. Guakamole avakado ile yapılan bir Orta Amerika ve Küba mezesidir. Aztek kökenli olan bu yiyecek, içeriğindeki yağ ve vitamin açısından değerli tutulmuştur. Genel olarak avokado ezilip, domates ve tuz eklenerek tüketilir.

İspanyolların Amerika'yı istilasından sonra İspanya'da da ünlenen bu yiyecek, İspanyolların avakado yetiştirmeye çalışmasına neden olmuştur. Guakamole Bir çatalla püre haline getirilmeden iyice ezilir. Yanında ezilmiş domates ve tuz konularak malzemeler karıştırılır . Limon suyu da tat ve rengini koruması için eklenir. Bununla birlikte içerisine ince kıyılmış soğan, acı biber, sarımsak, kişniş ve baharat çeşitlemeleri de konulabilmekle bu malzemelerde püre haline getirilmeden ezilmiş avokado, domates, tuz, limon suyu ile karıştırılır. Bazı çeşitlerinde krema, karabiber taneleri ve süt bulunabilir. Arzuya göre karışıma acı sosta konulabilmektedir. Hazırlanan karışım buzdolabında bekletilir ve soğuk olarak yenir. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile de karıştırılabilir.

Avokado Tüketimiyle İlgili İpuçları:

 • Satın aldığınız avokadonun olgunlaşmış olmasına dikkat edin: Satın aldığınız avokadonun sapı kolayca ayrılacak seviyeye gelmiş ise bu onun yeterince olgunlaştığı anlamına gelebilir.
 • Tüketmeden önce avokadoyu oda sıcaklığında tutun: Bu avokadoyu daha kolay soymanıza yardımcı olabilir.
 • Eğer soyulmuş avokadoyu daha sonra tüketecekseniz hava almayacak şekilde muhafaza edin: Açıkta bekletilen soyulmuş avokadolar hızlı bir şekilde bozulur. Soyulmuş avokadoları streç film ile sararak saklayabilirsiniz.

Avokado Kolesterolü Düşürür mü?

Avokado, içindeki tekil doymamış yağlar sayesinde kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşmesinde etkilidir. Avokado diyeti uygulayan hastalarda kötü kolesterol seviyesi düşer ve kalp damar sağlığı korunmuş olur.

Avokado Kalp Krizi Riskini Azaltır mı?

Avokado kalp krizi riskini azaltmada etkili olabilir. Yapılan araştırmalarda haftada bir avokado tüketen kimselerin tüketmeyenlere göre kalp krizi riskinin %20 oranında daha az olduğu belirlenmiştir.

Herkes Avokado Tüketebilir mi?

Avokado, kalp sağlığını korumada yardımcı bir meyvedir ancak yine de tüketiminde dikkatli olunması gereken durumlar vardır. Avokadoya karşı alerjisi olanların bu meyveyi tüketmesi uygun değildir. Yüksek kalorili bir meyve olan avokado kilo sorunu olan hastalarda dikkatli tüketilmelidir. Ayrıca karaciğer rahatsızlığı olanların da kalp damar cerrahi uzmanına bu durumu belirtmelerinde fayda bulunmaktadır. Kalp damar hastalığı olanlar doktor onayına göre avokado tüketebilirler.